2020 Scouting Report Index

2020 Prospects in the NCAA by School:

Herb Jones, G-F, Alabama

Kira Lewis, G, Alabama

John Petty, G, Alabama

Jordan Brown, F-C, Arizona

Josh Green, G, Arizona

Chase Jeter, C, Arizona

Nico Mannion, G, Arizona

Zeke Nnaji, F-C, Arizona

Isaiah Joe, G, Arkansas

Anfernee McLemore, F, Auburn

Isaac Okoro, G, Auburn

Austin Wiley, C, Auburn

Jared Butler, G, Baylor

Derrick Alston Jr., G-F, Boise State

Kamar Baldwin, G, Butler

Lamine Diane, F, Cal State Northridge

Jarron Cumberland, G-F, Cincinnati

Grant Riller, G, College of Charleston

Tyler Bey, F, Colorado

McKinley Wright, G, Colorado

Kellan Grady, G, Davidson

Jon Axel Gudmundsson, G, Davidson

Obi Toppin, F, Dayton

Paul Reed, F, DePaul

Romeo Weems, G-F, DePaul

Vernon Carey Jr., C, Duke

Javin DeLaurier, C, Duke

Matthew Hurt, F, Duke

Tre Jones, G, Duke

Wendell Moore, G-F, Duke

Cassius Stanley, G-F, Duke

Kerry Blackshear, C, Florida

Keyontae Johnson, G-F, Florida

Scottie Lewis, G, Florida

Andrew Nembhard, G, Florida

Trent Forrest, G, Florida State

Devin Vassell, G, Florida State

Patrick Williams, F, Florida State

Omer Yurtseven, C, Georgetown

Anthony Edwards, G, Georgia

Rayshaun Hammonds, F, Georgia

Joel Ayayi, G, Gonzaga

Admon Gilder, G, Gonzaga

Corey Kispert, G-F, Gonzaga

Filip Petrusev, C, Gonzaga

Killian Tillie, F-C, Gonzaga

Ryan Woolridge, G, Gonzaga

Quentin Grimes, G, Houston

Ayo Dosunmu, G, Illinois

Trayce Jackson-Davis, F-C, Indiana

Luka Garza, C, Iowa

Joe Wieskamp, G-F, Iowa

George Conditt IV, F-C, Iowa State

Tyrese Haliburton, G, Iowa State

Ochai Agbaji, G-F, Kansas

Udoka Azubuike, C, Kansas

Devon Dotson, G, Kansas

David McCormack, F-C, Kansas

Xavier Sneed, G-F, Kansas State

Keion Brooks, G-F, Kentucky

Ashton Hagans, G, Kentucky

Tyrese Maxey, G, Kentucky

E.J. Montgomery, C, Kentucky

Immanuel Quickley, G, Kentucky

Nick Richards, C, Kentucky

Kahlil Whitney, G, Kentucky

Steven Enoch, C, Louisville

David Johnson, G, Louisville

Jordan Nwora, F, Louisville

Samuell Williamson, G-F, Louisville

Skylar Mays, G, LSU

Trendon Watford, F, LSU

Emmitt Williams, F, LSU

Markus Howard, G, Marquette

Anthony Cowan, G, Maryland

Jalen Smith, F-C, Maryland

Aaron Wiggins, G-F, Maryland

Precious Achiuwa, F, Memphis

Boogie Ellis, G, Memphis

James Wiseman, C, Memphis

Isaiah Livers, F, Michigan

Zavier Simpson, G, Michigan

Jon Teske, C, Michigan

Franz Wagner, G-F, Michigan

Aaron Henry, G-F, Michigan State

Josh Langford, G, Michigan State

Xavier Tillman, F-C, Michigan State

Cassius Winston, G, Michigan State

Daniel Oturu, C, Minnesota

Reggie Perry, F-C, Mississippi State

Nick Weatherspoon, G, Mississippi State

Robert Woodard, G-F, Mississippi State

Jeremiah Tilmon, F-C, Missouri

Carlton Bragg, F-C, New Mexico

JaQuan Lyle, G, New Mexico

Trevelin Queen, G-F, New Mexico State

Cole Anthony, G, North Carolina

Dantez Walton, G-F, Northern Kentucky

Markell Johnson, G, NC State

D.J. Carton, G, Ohio State

Justice Sueing, G-F, Ohio State

Kaleb Wesson, F-C, Ohio State

Isaac Likekele, G, Oklahoma State

N’Faly Dante, C, Oregon

Shakur Juiston, F, Oregon

Payton Pritchard, G, Oregon

Will Richardson, G, Oregon

Tres Tinkle, F, Oregon State

Lamar Stevens, F, Penn State

Mike Watkins, F-C, Penn State

Kameron Edwards, F, Pepperdine

Colbey Ross, G, Pepperdine

Alpha Diallo, G-F, Providence

Malachi Flynn, G, San Diego State

Myles Powell, G, Seton Hall

Jalen Pickett, G, Siena

A.J. Lawson, G-F, South Carolina

Oscar Da Silva, F, Stanford

Tyrell Terry, G, Stanford

Mustapha Heron, G-F, St. John’s

Elijah Hughes, G-F, Syracuse

Desmond Bane, G-F, TCU

Quinton Rose, G-F, Temple

Jordan Bowden, G-F, Tennessee

Josiah James, G-F, Tennessee

Santiago Vescovi, G, Tennessee

Andrew Jones, G, Texas

Jahmi’us Ramsey, G, Texas Tech

Terrence Shannon Jr., G-F, Texas Tech

Chris Smith, F, UCLA

Isaiah Mobley, F-C, USC

Onyeka Okongwu, F-C, USC

Nick Rakocevic, C, USC

Neemias Queta, C, Utah State

Aaron Nesmith, G-F, Vanderbilt

Scotty Pippen Jr., G, Vanderbilt

Anthony Lamb, G-F, Vermont

Bryan Antoine, G, Villanova

Saddiq Bey, F, Villanova

Jeremiah Robinson-Earl, F, Villanova

Mamadi Diakite, C, Virginia

Braxton Key, F, Virginia

Landers Nolley II, F, Virginia Tech

Nahziah Carter, G-F, Washington

Quade Green, G, Washington

Jaden McDaniels, F, Washington

Isaiah Stewart, F-C, Washington

C.J. Elleby, G-F, Washington State

Charles Bassey, C, Western Kentucky

Oscar Tshiebwe, F-C, West Virginia

Erik Stevenson, G, Wichita State

Trey Wade, G-F, Wichita State

Tyrique Jones, F-C, Xavier

Naji Marshall, G-F, Xavier

Paul Scruggs, G, Xavier

International Players:

Leandro Bolmaro, G-F, FC Barcelona (Argentina)

Kouat Noi, F, Cairns (Australia)

Dalibor Ilic, F, BC Igokea (Bosnia and Herzegovina)

Felipe Dos Anjos, C, Melilla Baloncesto (Brazil)

Gabriel Galvanini, F, Bauru (Brazil)

Yordan Minchev, G-F, MZT Skopje Aerodrom (Bulgaria)

Paul Eboua, F, Consultinvest VL Pesaro (Cameroon)

Henri Drell, G-F, Consultinvest VL Pesaro (Estonia)

Malcolm Cazalon, G-F, Stella Artois Leuven Bears (France)

Killian Hayes, G, Ratiopharm Ulm (France)

Theo Maledon, G, ASVEL Lyon-Villeurbanne (France)

Abdoulaye N’Doye, G-F, Cholet Basket (France)

Bennet Hundt, G, BG Goettingen (Germany)

Jonas Mattisseck, G, ALBA Berlin (Germany)

Kostja Mushidi, G-F, Braunschweig (Germany)

Louis Olinde, F, Brose Baskets (Germany)

Georgios Kalaitzakis, G, Nevezis (Greece)

Michalis Lountzis, G, Panathinaikos (Greece)

Deni Avdija, G-F, Maccabi Tel Aviv (Israel)

Yam Madar, G, Hapoel Tel Aviv (Israel)

Andrea Mezzanotte, F, Energia Trento (Italy)

Arturs Zagars, G, Joventut (Latvia)

Gytis Masiulis, F, Neptunas (Lithuania)

Tadas Sedekerskis, F, Neptunas (Lithuania)

Dino Radoncic, F, Real Madrid (Montenegro)

Marko Simonovic, F-C, Union Olimpija (Montenegro)

Nenad Dimitrijevic, G, Joventut (North Macedonia)

Nikita Mikhailovskii, G-F, Avtodor Saratov (Russia)

Atoumane Diagne, C, CSP Limoges (Senegal)

Biram Faye, F-C, Delteco GBC (Senegal)

Amar Sylla, F, BC Oostende (Senegal)

Marko Pecarski, F-C, FMP Beograd (Serbia)

Aleksej Pokusevski, F-C, Olympiacos (Serbia)

Aleksa Radanov, G-F, FMP Beograd (Serbia)

Borisa Simanic, F-C, Crvena Zvezda (Serbia)

Carlos Alocen, G, Tecnyconta Zaragoza (Spain)

Non-College Players:‚Äč

Makur Maker, F-C, Orange Luterhan High School (Australia)

Karim Mane, G, Vanier College (Canada)

Kenyon Martin Jr., F, N/A (USA – Chatsworth, CA)

Madit Tieny Dak, F-C, Texas Legends (South Sudan)

R.J. Hampton, G, New Zealand (USA – Little Elm, TX)

LaMelo Ball, G, Illawarra (USA – Chino Hills, CA)

Junior College Prospects:

Jay Scrubb, G-F, John A. Logan College