2018 Scouting Report Index
2018 Prospects in the NCAA by School:
Collin Sexton, G, Alabama
Rawle Alkins, G, Arizona
DeAndre Ayton, F-C, Arizona
Allonzo Trier, G, Arizona
Jaylen Barford, G, Arkansas
Daryl Macon, G, Arkansas
Jo Lual-Acuil, C, Baylor
Chandler Hutchison, G-F, Boise State
Jerome Robinson, G, Boston College
Zach Thomas, F, Bucknell
Kelan Martin, G-F, Butler
Marcus Lee, F-C, California
Gary Clark, F, Cincinnati
Jacob Evans, G-F, Cincinnati
Kyle Washington, F-C, Cincinnati
Donte Grantham, F, Clemson
George King, F, Colorado
Terry Larrier, G-F, Connecticut
Marcus Foster, G, Creighton
Khyri Thomas, G, Creighton
Peyton Aldridge, F, Davidson
Kostas Antetokounmpo, F, Dayton
Grayson Allen, G, Duke
Marvin Bagley III, F-C, Duke
Wendell Carter Jr., F-C, Duke
Trevon Duval, G, Duke
Gary Trent Jr., G-F, Duke
Tyler Nelson, G, Fairfield
Chris Chiozza, G, Florida
Egor Koulechov, G-F, Florida
Brandon Goodwin, G, Florida Gulf Coast
Braian Angola, G-F, Florida State
Marcus Derrickson, F, Georgetown
Yuta Watanabe, G-F, George Washington
Yante Maten, F, Georgia
Ben Lammers, C, Georgia Tech
Josh Okogie, G, Georgia Tech
Johnathan Williams, F-C, Gonzaga
Rob Gray, G, Houston
Victor Sanders, G-F, Idaho
Dikembe Dixson, G-F, Illinois-Chicago
Devonte’ Graham, G, Kansas
Sviatoslav Mykhailiuk, G-F, Kansas
Malik Newman, G, Kansas
Hamidou Diallo, G-F, Kentucky
Wenyen Gabriel, F, Kentucky
Shai Gilgeous-Alexander, G, Kentucky
Kevin Knox, F, Kentucky
Jarred Vanderbilt, F, Kentucky
Deng Adel, F, Louisville
Anas Mahmoud, C, Louisville
Ray Spalding, F-C, Louisville
Donte Ingram, G-F, Loyola-Chicago
Brandon Sampson, G-F, LSU
Andrew Rowsey, G, Marquette
Ajdin Penava, F-C, Marshall
Kevin Huerter, G-F, Maryland
Justin Jackson, F, Maryland
Bruce Brown, G, Miami (Fl)
Lonnie Walker, G, Miami (Fl)
Muhammad-Ali Abdur-Rahkman, G, Michigan
Duncan Robinson, F, Michigan
Moritz Wagner, F-C, Michigan
Miles Bridges, F, Michigan State
Jaren Jackson Jr., F-C, Michigan State
Giddy Potts, G, Middle Tennessee
Reggie Lynch, C, Minnesota
Nate Mason, G, Minnesota
Jordan Barnett, F, Missouri
Michael Porter Jr., F, Missouri
Kassius Robertson, G, Missouri
Alize Johnson, F, Missouri State
Junior Robinson, G, Mount St. Mary’s
Jonathan Stark, G, Murray State
Allerik Freeman, G, NC State
Zach Lofton, G, New Mexico State
Joel Berry II, G, North Carolina
Theo Pinson, G-F, North Carolina
Bonzie Colson, G-F, Notre Dame
Matt Farrell, G, Notre Dame
Martinas Geben, F-C, Notre Dame
Kendrick Nunn, G, Oakland
Keita Bates-Diop, F, Ohio State
Jae’Sean Tate, G, Ohio State
Trae Young, G, Oklahoma
Jeffrey Carroll, G-F, Oklahoma State
Troy Brown, G-F, Oregon
MiKyle McIntosh, F, Oregon
Drew Eubanks, C, Oregon State
Tony Carr, G, Penn State
Rodney Bullock, F, Providence
Vince Edwards, F, Purdue
Isaac Haas, C, Purdue
Dakota Mathias, G, Purdue
Todd Withers, F, Queens University
Jared Terrell, G, Rhode Island
Jock Landale, C, Saint Mary’s
Malik Pope, F-C, San Diego State
Khadeen Carrington, G, Seton Hall
Angel Delgado, C, Seton Hall
Desi Rodriguez, G-F, Seton Hall
Shake Milton, G, SMU
Jaylen Adams, G, St. Bonaventure
Matt Mobley, G, St. Bonaventure
Vladimir Brodziansky, F-C, TCU
Kenrich Williams, F, TCU
Obi Enechionyia, F, Temple
Mohamed Bamba, C, Texas
Tyler Davis, C, Texas A&M
D.J. Hogg, G-F, Texas A&M
Tonny Trocha-Morelos, F-C, Texas A&M
Robert Williams, F-C, Texas A&M
Kevin Hervey, F, Texas-Arlington
Keenan Evans, G, Texas Tech
Zach Smith, F, Texas Tech
Zhaire Smith, G-F, Texas Tech
Melvin Frazier, G-F, Tulane
Chris Cokley, F, UAB
Aaron Holiday, G, UCLA
Thomas Welsh, C, UCLA
Jairus Lyles, G, UMBC
Brandon McCoy, C, UNLV
Jordan McLaughlin, G, USC
De’Anthony Melton, G, USC
Chimezie Metu, C, USC
Elijah Stewart, G, USC
Justin Tillman, F, VCU
Mikal Bridges, G-F, Villanova
Jalen Brunson, G, Villanova
Donte DiVincenzo, G, Villanova
Omari Spellman, C, Villanova
Devon Hall, G, Virginia
Bryant Crawford, G, Wake Forest
Doral Moore, C, Wake Forest
Justin Johnson, F, Western Kentucky
Thomas Wilder, G, Western Michigan
Jevon Carter, G, West Virginia
Zach Brown, G-F, Wichita State
Conner Frankamp, G, Wichita State
Shaquille Morris, F-C, Wichita State
Landry Shamet, G, Wichita State
Trevon Bluiett, G-F, Xavier
Kaiser Gates, F, Xavier
Kerem Kanter, C, Xavier
J.P. Macura, G-F, Xavier
International Players:
Aleksandar Lazic, F, Mega Bemax (Bosnia and Herzegovina)
Dzanan Musa, G-F, Cedevita (Bosnia and Herzegovina)
Rui Zhao, G, Guangdong Southern (China)
Marko Arapovic, F-C, Cedevita (Croatia)
Herve Kabasele Kasonga, F-C, Breogan (D.R. Congo)
Cyrille Eliezer-Vanerot, F, Paris-Levallois Basket (France)
Elie Okobo, G, Pau-Orthez (France)
Isaac Bonga, F, Fraport Skyliners (Germany)
Kostas Mitoglou, F-C, Panathinaikos (Greece)
Tryggvi Hlinason, C, Valencia Basket (Iceland)
Diego Flaccadori, G, Energia Trento (Italy)
Federico Mussini, G, Reggio Emilia (Italy)
Rodions Kurucs, F, FC Barcelona (Latvia)
Rinalds Malmanis, F, Laboral Kutxa Baskonia (Latvia)
Arnoldas Kulboka, G-F, Capo d’Orlando (Lithuania)
Aleksa Ilic, F, Buducnost (Montenegro)
Zoran Nikolic, C, Buducnost (Montenegro)
Yannick Franke, G, Energia Trento (Netherlands)
Luka Doncic, G-F, Real Madrid (Slovenia)
Marc Garcia, G-F, Real Betis Energia Plus (Spain)
Denzel Andersson, F, BC LF Lulea (Sweden)
Ludde Hakanson, G, Movistar Estudiantes (Sweden)
Tolga Gecim, G-F, Banvit Basketbol (Turkey)
Egemen Guven, F-C, Pinar Karsiyaka (Turkey)
Berk Ugurlu, G, Pinar Karsiyaka (Turkey)
Issuf Sanon, G, Union Olimpija (Ukraine)
Non-College U.S. Draft Prospects:
LiAngelo Ball, G-F, Vytautas Prienu (USA – Chino Hills, CA)
Billy Preston, F-C, BC Igokea (USA – Redondo Beach, CA)
Mitchell Robinson, C, N/A (USA – New Orleans, LA)
Anfernee Simons, G, IMG Academy (USA – Altamonte Springs, FL)