2019 Scouting Report Index

2019 Prospects in the NCAA by School:

Donta Hall, F-C, Alabama

Brandon Randolph, G, Arizona

Luguentz Dort, G, Arizona State

Zylan Cheatham, F, Arizona State

Daniel Gafford, C, Arkansas

Bryce Brown, G, Auburn

Jared Harper, G, Auburn

Chuma Okeke, F, Auburn

Makai Mason, G, Baylor

Dylan Windler, G-F, Belmont

Ky Bowman, G, Boston College

C.J. Massinburg, G, Buffalo

Chris Clemons, G, Campbell

Aubrey Dawkins, G-F, Central Florida

Tacko Fall, C, Central Florida

Elijah Thomas, F-C, Clemson

Jarrell Brantley, F, College of Charleston

Jalen Adams, G, Connecticut

Matt Morgan, G, Cornell

Max Strus, G-F, DePaul

R.J. Barrett, G-F, Duke

Marques Bolden, C, Duke

Cameron Reddish, G-F, Duke

Zion Williamson, F, Duke

Elijah Minnie, F, Eastern Michigan

KeVaughn Allen, G, Florida

Jalen Hudson, G-F, Florida

Phil Cofer, F, Florida State

Mfiondu Kabengele, C, Florida State

Christ Koumadje, C, Florida State

Terance Mann, G-F, Florida State

P.J. Savoy, G, Florida State

Matt Rafferty, F, Furman

Jessie Govan, C, Georgetown

Nicolas Claxton, F-C, Georgia

D’Marcus Simonds, G, Georgia State

Brandon Clarke, F, Gonzaga

Rui Hachimura, F, Gonzaga

Zach Norvell, G-F, Gonzaga

Josh Perkins, G, Gonzaga

Justin Wright-Foreman, G, Hofstra

Corey Davis, G, Houston

Milik Yarbrough, G-F, Illinois State

Romeo Langford, G-F, Indiana

Juwan Morgan, F, Indiana

Tyler Cook, F-C, Iowa

Talen Horton-Tucker, G, Iowa State

Marial Shayok, G-F, Iowa State

Nick Weiler-Babb, G, Iowa State

Lindell Wigginton, G, Iowa State

John Konchar, G-F, IPFW

Dedric Lawson, F, Kansas

Lagerald Vick, G, Kansas

Barry Brown, G, Kansas State

Dean Wade, F-C, Kansas State

Tyler Herro, G-F, Kentucky 

Keldon Johnson, G-F, Kentucky

Reid Travis, F, Kentucky

P.J. Washington, F, Kentucky

V.J. King, G-F, Louisville

Nazreon Reid, C, LSU

Tremont Waters, G, LSU

Jon Elmore, G, Marshall

Bruno Fernando, F-C, Maryland

Kyvon Davenport, F, Memphis

Jeremiah Martin, G, Memphis

Dewan Hernandez, F-C, Miami (Fl)

Ignas Brazdeikis, F, Michigan

Charles Matthews, G-F, Michigan

Jordan Poole, G, Michigan

Kenny Goins, F, Michigan State

Matt McQuaid, G, Michigan State

Nick Ward, F-C, Michigan State

Amir Coffey, F, Minnesota

Jordan Murphy, F, Minnesota

Terence Davis, G, Mississippi

Aric Holman, F-C, Mississippi State

Lamar Peters, G, Mississippi State

Quinndary Weatherspoon, G, Mississippi State

Jontay Porter, F-C, Missouri

Tyler Hall, G, Montana State

Ja Morant, G, Murray State

Isaac Copeland, F, Nebraska

James Palmer Jr., G-F, Nebraska

Isaiah Roby, F, Nebraska

Jordan Caroline, F, Nevada

Caleb Martin, F, Nevada

Cody Martin, F, Nevada

Cameron Johnson, G-F, North Carolina

Nassir Little, G-F, North Carolina

Luke Maye, F, North Carolina

Coby White, G, North Carolina

Vasa Pusica, G, Northeastern

Drew McDonald, F, Northern Kentucky

Vic Law, G-F, Northwestern

Christian James, G, Oklahoma

Ahmad Caver, G, Old Dominion

Ehab Amin, G, Oregon

Bol Bol, C, Oregon

Louis King, G-F, Oregon

Paul White, F, Oregon

Kenny Wooten, F-C, Oregon

Stephen Thompson Jr., G, Oregon State

Josh Reaves, G, Penn State

Daulton Hommes, F, Point Loma

Ryan Cline, G, Purdue

Carsen Edwards, G, Purdue

Charlie Brown, G-F, Saint Joseph’s

Javon Bess, G-F, Saint Louis

Jalen McDaniels, F, San Diego State

Amir Hinton, G, Shaw University

Jarrey Foster, G-F, SMU

Chris Silva, F-C, South Carolina

Mike Daum, F, South Dakota State

KZ Okpala, F, Stanford

Shamorie Ponds, G, St. John’s

Tyus Battle, G-F, Syracuse

Oshae Brissett, F, Syracuse

Frank Howard, G, Syracuse

Shizz Alston Jr., G, Temple

Jordan Bone, G, Tennessee

Admiral Schofield, G-F, Tennessee

Grant Williams, F, Tennessee

Jaxson Hayes, C, Texas

Dylan Osetkowski, F-C, Texas

Kerwin Roach, G, Texas

Jarrett Culver, G, Texas Tech

Matt Mooney, G, Texas Tech

Tariq Owens, C, Texas Tech

DaQuan Jeffries, G-F, Tulsa

Moses Brown, C, UCLA

Jaylen Hands, G, UCLA

Kris Wilkes, F, UCLA

Devontae Cacok, F, UNC Wilmington

Bennie Boatwright, F-C, USC

Kevin Porter Jr., G-F, USC

Darius Garland, G, Vanderbilt

Simi Shittu, F-C, Vanderbilt

Phil Booth, G, Villanova

Eric Paschall, F, Villanova

Kyle Guy, G, Virginia

De’Andre Hunter, F, Virginia

Ty Jerome, G, Virginia

Nickeil Alexander-Walker, G, Virginia Tech

Ahmed Hill, G-F, Virginia Tech

Justin Robinson, G, Virginia Tech

Jaylen Hoard, F, Wake Forest

Noah Dickerson, F, Washington

Jaylen Nowell, G, Washington

Matisse Thybulle, G-F, Washington

Robert Franks, F, Washington State

Sagaba Konate, F-C, West Virginia

Markis McDuffie, G-F, Wichita State

Ethan Happ, F-C, Wisconsin

Fletcher Magee, G, Wofford

Justin James, G-F, Wyoming

Zach Hankins, C, Xavier

Miye Oni, G-F, Yale

International Players:

Maximo Fjellerup, G, Weber Bahia Estudiantes (Argentina)

Matur Maker, F-C, Zlatorog (Australia)

William McDowell-White, G, Brose Baskets (Australia)

Luka Asceric, G-F, Mega Bemax (Austria)

Yago Dos Santos, G, Paulistano (Brazil)

Marcos Louzada Silva, G, Franca (Brazil)

Jinqiu Hu, C, Zhejiang Guangsha (China)

Romaric Belemene, F, Breogan (Congo)

Viny Okouo, C, Unicaja Malaga (Congo)

Lovro Mazalin, G-F, KK Velica Gorica (Croatia)

Luka Samanic, F-C, Union Olimpija (Croatia)

Nik Slavica, F, GKK Sibenk (Croatia)

Sekou Doumbouya, F, CSP Limoges (France)

Melvyn Govindy, C, Espoirs Cholet (France)

Adam Mokoka, G, Mega Bemax (France)

Amine Noua, F, ASVEL Lyon-Villeurbanne (France)

Jean-Marc Pansa, C, JSF Nanterre (France)

Darel Poirier, F-C, Reggio Emilia (France)

Karim Jallow, G-F, MHP Riesen (Germany)

Joshua Obiesie, G, s.Oliver Würzburg (Germany)

Vassilis Charalampopoulos, F, GS Lavrio (Greece)

Antonis Koniaris, G, PAOK BC (Greece)

Tamir Blatt, G, Hapoel Holon (Israel)

Yovel Zoosman, G-F, Maccabi Tel Aviv (Israel)

David Okeke, F, Fiat Torino (Italy)

Verner Kohs, F, BK Jekabpils (Latvia)

Laurynas Beliauskas, G, Neptunas (Lithuania)

Laurynas Birutis, C, Zalgiris (Lithuania)

Martynas Echodas, F-C, Lietuvos Rytas (Lithuania)

Matas Jogela, G-F, Dzukija (Lithuania)

Deividas Sirvydis, G-F, Lietuvos Rytas (Lithuania)

Goga Bitadze, C, Mega Bemax (Republic of Georgia)

Emanuel Cate, F-C, UCAM Murcia (Romania)

Vanja Marinkovic, G-F, Partizan (Serbia)

Alen Smailagic, F, Santa Cruz Warriors (Serbia)

Vojislav Stojanovic, G-F, Vanoli Cremona (Serbia)

Blaz Mesicek, G-F, Flexx Pistoia (Slovenia)

Sergi Garcia, G, ICL Manresa (Spain)

Xabier Lopez-Arostegui, G-F, Joventut (Spain)

Santiago Yusta, G-F, Real Madrid (Spain)

Ivan Tkachenko, G, SK Cherkasy (Ukraine)

Non-College U.S. Players:

Darius Bazley, F, N/A (USA – Cincinnati, OH)

Brian Bowen, G-F, Sydney Kings (USA – Saginaw, MI)

Jalen Lecque, G, Brewster Academy (USA – Bronx, NY)